Czy chore dziecko może iść do przedszkola?

Pojawiający się zwykle z nadejściem jesieni sezon grypowy nie omija nikogo. Infekcje dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Szkoły czy przedszkola stają się miejscem, gdzie choroby mogą rozprzestrzeniać się szczególnie szybko, warto więc poznać ogólne zasady profilaktyki, dzięki którym można skutecznie ograniczyć występowanie infekcji. Chyba nikomu nie trzeba przypominać o częstym myciu rąk czy powstrzymywaniu się od kasłania w otwartej przestrzeni. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy chore dziecko może wyjść z domu lub iść do przedszkola?

Choroba dziecka może być poważną przeszkodą – nie zawsze rodzice mogą wziąć wolne dni w pracy, czy zorganizować swoim pociechom opiekę. Choroby dziecięce mają to do siebie, że pojawiają się bardzo szybko, więc nie ma zbyt wiele czasu na działanie. Z tego też powodu czasami rodzice chcieliby, żeby ich dziecko poszło do przedszkola, szczególnie gdy występujące u niego objawy są lekkie. Żadnej choroby u dziecka nie można jednak bagatelizować, a pójście do przedszkola z katarem czy gorączką może nie tylko pogorszyć stan naszej pociechy, ale też doprowadzić do zarażenia innych dzieci. Chore dzieci w przedszkolu to wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale także dla rodziców, którzy muszą nagle przerwać pracę po to, by odebrać dziecko z zajęć.

Czy dziecko ze stanem podgorączkowym może iść do przedszkola?

O stanie podgorączkowym u dziecka mówimy wówczas, gdy temperatura ciała mieści się w przedziale od 37 do 38 stopni Celsjusza. Nie jest to więc jeszcze gorączka, jednak pierwszy sygnał, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego. Podwyższona temperatura ciała może być jednym z objawów infekcji albo choroby zakaźnej. Pojawia się najczęściej wieczorem albo w nocy, jednak nie jest to regułą, u różnych dzieci może też mieć inny przebieg. Chociaż stan podgorączkowy u dziecka w wielu przypadkach nie jest niczym groźnym, to jednak nie powinno się go bagatelizować. Jak już wspomnieliśmy, może on być pierwszym objawem przeziębienia lub grypy, a więc zwiastować nadchodzącą chorobę. Z tego względu dziecko powinno pozostać w domu i unikać kontaktów z innymi dziećmi. Warto pamiętać o tym, że choroby dziecięce mogą być mocno zaraźliwe, mają też gwałtowny przebieg – dziecko rano może czuć się całkiem dobrze, jednak właśnie w przedszkolu jego stan i samopoczucie pogorszą się. Wystarczy jedno chore dziecko, żeby zarazić całą grupę, dlatego nie warto ryzykować i pozostawić malucha w domu. Dzięki temu nie tylko ochronimy inne dzieci, ale również sprawimy, że nasza pociecha szybciej wróci do zdrowia.

Nieco inaczej jest w przypadku krótkiego wyjścia z domu. Rodzice często pytają pediatrów, czy chore dziecko może iść na spacer. W przypadku lżejszego przeziębienia czy infekcji tylko górnych dróg oddechowych, krótka aktywność na świeżym powietrzu jest wskazana. Jak zawsze, należy jednak zachować zdrowy rozsądek: spacer nie powinien być zbyt długi, odbyć się przy ładnej pogodzie, a dziecko nie powinno spotykać się z rówieśnikami, żeby ich nie zarazić. Jeśli jednak dziecko ma wysoką gorączkę, dreszcze czy jest mocno osłabione, nie należy zachęcać go do wychodzenia na dwór, lecz zadbać o domowy odpoczynek, podawać duże ilości płynów oraz leki zalecone przez lekarza.

Choroby wieku dziecięcego a przedszkole

Katar, przeziębienie czy gorączka to nie wszystko – dziecko może zachorować również na ospę, anginę, świnkę i różyczkę. W medycynie często określa się je mianem „chorób wieku dziecięcego”, gdyż to właśnie wówczas występują najczęściej. Charakteryzują się wysoką zaraźliwością i także wymagają bezwzględnego pobytu dziecka w domu. Chore dziecko w przedszkolu będzie zarażać inne dzieci, należy pamiętać także o tym, że w grupie mogą znajdować się dzieci z obniżoną odpornością, u których choroba przebiegać będzie mocniej.

Na pytanie, czy chore dziecko może iść do przedszkola, należy więc odpowiedzieć: nie, dziecko musi zostać w domu oraz stosować się do innych zaleceń lekarza. W powrocie do zdrowia kluczową rolę odgrywa odpoczynek, właściwe nawodnienie oraz przyjmowanie lekarstw.

Kiedy po chorobie dziecko może wrócić do przedszkola?

Infekcje i choroby dziecięce zwykle nie są zbyt długotrwałe, najczęściej zdarza się, że już po kilku dniach dziecko odzyskuje dawną formę, bawi się i chce wrócić do swoich koleżanek i kolegów. W przypadku przeziębienia, grypy czy gorączki dziecko może wrócić do przedszkola 2-3 dni po ustąpieniu wszystkich objawów.

Dziecko po przebytej chorobie zakaźnej może wrócić do przedszkola kilka dni od ustąpienia objawów. Jeśli rodzice mają wątpliwości, dobrym pomysłem będzie konsultacja lekarska. Większość chorób charakteryzuje się wysoką zaraźliwością w pierwszych dwóch-trzech dobach od wystąpienia objawów i wtedy dziecko powinno bezwzględnie unikać kontaktów z innymi dziećmi. Później objawy zwykle zaczynają ustępować, a ryzyko zakażenia także jest coraz mniejsze.

W przedszkolu Motylek 3 bardzo ważną rolę przywiązujemy do rozwoju dziecka oraz jego dobrego samopoczucia. Właśnie dlatego prosimy rodziców, aby nie przyprowadzali chorych dzieci do przedszkola oraz zawsze pamiętali o obowiązujących zasadach higieny, a także współpracy z opiekunami. Dzięki temu możemy nie tylko uczyć dzieci, pomagać im w zabawie i codziennym rozwoju, ale także dbać o ich zdrowie każdego dnia.

Dziecko chore w przedszkolu to poważny problem – choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać się bardzo szybko, a to spowoduje przejście dolegliwości także na innych uczestników grupy przedszkolnej. Aby temu zapobiec, należy stosować proste zasady higieny oraz profilaktyki – regularne mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzi czy osób zarażonych, ale również pozostawienie dziecka w domu, gdy tylko zauważymy pierwsze, niepokojące objawy. Nawet podwyższona temperatura może być zapowiedzią rozwijającej się infekcji, która może w ciągu kilku godzin przejść w mocniejsze przeziębienie czy grypę. Właśnie dlatego jednym z elementów profilaktyki u dzieci jest domowa izolacja w przypadku choroby. Koniecznie powinniśmy pamiętać o tym szczególnie w pierwszych dniach infekcji, kiedy ryzyko zarażenia innych dzieci jest największe.