Właściwy rozwój dziecka wymaga dobrych relacji z obojgiem rodziców. Relacja z rodzicami jest pierwszą, którą nawiązuje dziecko i to od niej zależy przyszłość naszej pociechy. Bardzo ważna jest także dobra i spokojna atmosfera w rodzinnym domu – wówczas dziecko także jest spokojne i może odkrywać otaczający go świat. Zazwyczaj jest jednak tak, że dziecko może mieć lepszą relację z jednym z rodziców, na przykład z mamą. Zdarza się tak między innymi wtedy, kiedy drugi rodzic większość czasu spędza w pracy. To, że dziecko woli spędzać czas z jednym z rodziców, nie musi być powodem do zmartwienia, chociaż dla drugiego rodzica może być przykre. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji i jak zachęcić dziecko do zabaw z tatą oraz rozwijania z nim dobrej, zdrowej relacji.
W naszym kraju wciąż to właśnie mama najczęściej korzysta z urlopu rodzicielskiego. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się między innymi fakt, że mężczyźni zarabiają więcej. Prawo pozwala na podzielenie urlopu i skorzystanie z niego również przez tatę, co może być znakomitym sposobem nie tylko na odciążenie mamy z domowych obowiązków, ale również poprawę relacji z nowo narodzonym dzieckiem. Chwile spędzone ze swoją pociechą dla każdego rodzica są bezcenne i warte zapamiętania.
Dlaczego dziecko nie lubi bawić się z tatą?
Przyczyn, dla których dziecko chętniej wybiera mamę niż tatę, może być wiele. Rozwój małego człowieka postępuje bardzo szybko i na różnych etapach może objawiać się również tym, że dziecko przez pewien czas chętniej będzie wybierać mamę niż tatę, po jakimś czasie zaś – na odwrót. To dlatego, że chce poznawać otoczenie i taka reakcja nie będzie niczym niepokojącym.
Być może tata przez cały dzień pracuje i dziecko jest zwyczajnie przyzwyczajone do tego, że większość obowiązków takich jak karmienie, kąpanie czy przewijanie wykonuje właśnie mama. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie dzielenie się domowymi obowiązkami przez oboje rodziców.
Podobnie jest z zabawą – być może dziecko zawsze wybiera mamę, bo na co dzień bawi się właśnie z nią. Wówczas w głowie dziecka pojawia się prosty komunikat: „tata nie umie się bawić” bo nigdy tego nie robił. To zupełnie zrozumiałe, że dziecko nie chce zostać z tatą i regularnie wybiera mamę. Ważne, żeby dbać o relację z dzieckiem, poświęcając mu czas codziennie, nawet gdyby miało to być tylko kilka minut wspólnej zabawy czy prosta czynność taka jak nakarmienie albo zmiana pieluszki.
Podobnie dzieje się gdy dziecko nie chce zasypiać z tatą – być może to właśnie mama codziennie czyta mu bajkę przed snem, całuje na dobranoc i dziecko już przyzwyczaiło się właśnie do takiej rutyny. Tata może zachęcić dziecko, mówiąc na przykład: „tatuś też chce ci przeczytać/opowiedzieć bajkę na dobranoc”, a jeśli nawet dziecko z początku nie za bardzo cieszy się z takiego pomysłu, to z czasem oswoi się z tym i przekona, że tata także „potrafi” czytać bajki, a kto wie – może nawet robi to lepiej niż mama.
Wspólne spędzanie czasu – zabawy i nowe hobby
Starsze dzieci można zachęcać do zabaw z tatą poprzez rozwijanie swoich pasji lub poznawanie zupełnie nowych rzeczy. Być może nasze dziecko lubi majsterkować albo tworzyć budowle z klocków, kolekcjonuje samochodziki i oprócz zabawek chciałoby zobaczyć, jak tata majsterkuje w prawdziwym życiu? Może pomagać tacie lub obserwować to, co on robi. To nie tylko świetna zabawa, ale też świetny pomysł na odkrywanie nowych rzeczy. Ważne, żeby tata uważnie przyglądał się swojemu dziecku i był też otwarty na jego potrzeby lub pomysły. Nie trzeba zmuszać dziecka do niczego, ale można proponować nowe aktywności i wspólnie odkrywać nowe pasje. Może któraś z nich okaże się strzałem w dziesiątkę i pozwoli spędzać dzieciom więcej czasu właśnie z tatą?
Dobrym pomysłem może być także zabranie dziecka na wycieczkę tylko z tatą – „męski” wypad z synkiem nad jezioro albo do parku czy wycieczka z córką na plac zabaw, do wesołego miasteczka czy na wspólną pizzę albo lody. Takie doświadczenia dla maluszka są niezwykle ważne, pomagają wzmocnić relację i przekonać się, że tata także umie się bawić oraz ciekawie spędzać z dzieckiem czas.
Tata, na którego zawsze można liczyć
Kiedy dziecko woli spędzać czas z mamą, dla taty może to być przykre doświadczenie. Naturalnym jest zadawanie sobie pytania, czy coś robi się źle albo dlaczego dziecko nie lubi taty. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko nie chce robić nam na złość, być może jest po prostu bardziej związane z mamą właśnie dlatego, że tata nie spędza z nim regularnie czasu albo jest rzadziej obecny w życiu dziecka. Dla dziecka rodzice są tak samo ważni, nawet jeśli woli spędzać czas z jednym z nich. Wspólne spędzanie czasu oraz stopniowe rozwijanie relacji sprawi, że tata również może stać się ulubionym rodzicem.
Jedną z najważniejszych zasad przedszkola Motylek 3 jest ścisła współpraca z rodzicami przedszkolaków. Rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych organizowanych przez placówkę dla nowych uczniów, są również zachęcani do współpracy z kadrą pedagogiczną i psychologiem. To wszystko sprawia, że dzieci mogą jeszcze bardziej wzmocnić swą relację z rodzicami, oswoić się z przedszkolem oraz nową grupą rówieśniczą, a rodzice będą bardziej spokojni o dziecko. Dzięki regularnym kontaktom z nauczycielem czy psychologiem mogą także lepiej poznać własne dziecko. W naszym przedszkolu dbałość o relacje oraz dobry rozwój każdego dziecka, zgodnie z jego potrzebami i predyspozycjami stanowi podstawowy element wychowania przedszkolnego.
Dla dziecka nie ma ważniejszych osób niż rodzice, a relacji z nimi nie da się zastąpić niczym innym. Okresowo może zdarzyć się tak, że dziecko chętniej wybiera mamę niż tatę, bo akurat z nią spędza więcej czasu, mama może bardziej rozpieszczać czy pozwalać na więcej i dlatego dziecku właśnie relacja z nią podoba się bardziej. Zwykle preferowanie jednego rodzica jest naturalnym etapem rozwojowym i nie stanowi powodów do niepokoju. Drugi rodzic (w tym przypadku tata) nie powinien wpadać w panikę czy się złościć, ponieważ dziecko nie robi tego specjalnie. Gdy dziecko nie chce kontaktów z ojcem, warto zastanowić się nad przyczynami takiego zachowania i skorzystać ze sprawdzonych sposobów na poprawę relacji tak, aby dziecko równie chętnie spędzało czas z tatą. W uzasadnionych przypadkach można zaś skorzystać z pomocy psychologa.