Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Chociaż przedszkole jest obowiązkowe dopiero dla sześciolatków, to jednak nie warto odkładać decyzji o wysłaniu dziecka do przedszkola. W tym miejscu dzieci zdobywają nowe umiejętności, nawiązują relacje oraz przyjaźnie, uczą się współdziałania w grupie. Doświadczenia zdobytego podczas edukacji przedszkolnej nie da się porównać z niczym innym. Aby jednak był to czas dobrych wspomnień, warto wiedzieć, jak przygotować dziecko do przedszkola.

Przygotowanie dziecka do przedszkola

Wielu z nas przedszkole kojarzy się z beztroskim czasem zabawy oraz zawierania przyjaźni. To oczywiście słuszne skojarzenia, należy jednak pamiętać, że przedszkole jest również miejscem edukacji. Zarówno placówki publiczne, jak i prywatne realizują podstawę programową określoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przedszkole jest więc świetnym miejscem również do nauki nowych umiejętności przydatnych później w szkole.

Przedszkola spełniają również inną ważną funkcję – socjalizacyjną. To właśnie tutaj dziecko poznaje rówieśników, nabywa oraz rozwija kompetencje społeczne, uczy się pracy w grupie. Umiejętności te z pewnością przydadzą się w późniejszym życiu. Można więc powiedzieć, że przedszkole jest pierwszym ważnym etapem w cyklu edukacji.

Jak przygotować dziecko do zmiany przedszkola – co warto wiedzieć?

Czasem zdarza się tak, że rodzina przeprowadza się do innej dzielnicy lub miasta. Jest to poważna decyzja, swego rodzaju rewolucja w życiu małego człowieka. Zwykle wiąże się także ze zmianą przedszkola i opuszczeniem poznanej już grupy rówieśniczej. Dziecko może czuć się nieswojo i jest to w pełni zrozumiałe. Ważne, żeby rozmawiać z nim, wytłumaczyć, dlaczego zmiana przedszkola jest konieczna, opowiadać o nowym przedszkolu pozytywnie, podkreślając, że dziecko na pewno znajdzie tam nowych przyjaciół i będzie dobrze się bawić. Przeniesienie do nowego przedszkola może nastąpić z początkiem lub w trakcie roku szkolnego. Ta pierwsza opcja może okazać się lepsza, ponieważ wówczas w grupie wszystkie dzieci będą dla siebie obce i dopiero rozpoczną nawiązywanie znajomości. W przypadku gdy dziecko zmienia przedszkole w trakcie roku szkolnego, z pomocą mogą przyjść zajęcia adaptacyjne w przedszkolu, podczas których dziecko zapozna się bliżej z grupą. Dzięki takiej adaptacji dziecko nie będzie później odczuwać lęku z powodu pójścia do przedszkola czy zostania w nim przez cały dzień. Zajęcia adaptacyjne trwają kilka godzin, przez kilka tygodni. Ich długość zależeć będzie od indywidualnej sytuacji dziecka. Możliwość uczestnictwa w tego typu zajęciach umożliwia przedszkole Motylek 3.

Jak przygotować dziecko do zerówki – o tym należy pamiętać

W Polsce obowiązek przedszkolny dotyczy dzieci w wieku sześciu lat. Odbywają one roczne przygotowanie przedszkolne. Choć brzmi to poważnie, nie należy się tego obawiać – pobyt dziecka w zerówce ma na celu wprowadzić je stopniowo w świat szkolnej codzienności, uczyć rzeczy przydatnych w szkole, niejako oswajać z pierwszymi poważniejszymi obowiązkami. Nowa sytuacja może być dla dziecka niezrozumiała i wzbudzać lęk. Rozmawiajmy więc z dzieckiem, poświęcając mu czas zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje, cierpliwie tłumacząc wszystkie wątpliwości.

Wyprawka przedszkolaka

Zakup wszystkich niezbędnych rzeczy, tak zwanej wyprawki to kolejny bardzo ważny etap przygotowania dziecka do pójścia do przedszkola. W zakupach możemy uczestniczyć wspólnie, będzie to wspaniała zabawa i jedna z metod przyzwyczajenia przedszkolaka do nowej sytuacji. Warto też pozwolić dziecku na samodzielne podjęcie pewnych decyzji, na przykład wybór konkretnego plecaka, piórnika czy ubranek – maluch poczuje się wówczas bardziej pewny siebie i dojrzały.

Informacje o tym, co przygotować dziecku do przedszkola, znajdują się zwykle na stronie internetowej przedszkola, o niezbędną wyprawkę można również zapytać opiekuna grupy. Do najczęściej kupowanych artykułów należą:

▪️ artykuły higieniczne: chusteczki, pasta do zębów i szczoteczka;
▪️ ubranie do przedszkola i drugi komplet na zmianę, kapcie, a jeżeli przedszkole organizuje leżakowanie – to także piżamkę i komplet pościeli;
▪️ worek na kapcie, plecak dopasowany do wzrostu i wagi dziecka.

Zapisy do przedszkola

Zanim jednak dziecko wyruszy w swą przedszkolną podróż, należy dopełnić niezbędnych formalności. Procedura zapisu dziecka do przedszkola różni się w zależności od tego, czy jest to przedszkole publiczne, czy prywatne. Rekrutacja do przedszkoli publicznych odbywa się najczęściej w określonym, wyznaczonym czasie oraz wymaga złożenia różnych dokumentów. Rodzice mogą dokonać wyboru kilku placówek, nie zawsze bowiem dziecko zostanie przyjęte do przedszkola pierwszego wyboru. Ponadto przyjęcie dziecka w trakcie roku szkolnego zależy od kilku czynników i nie zawsze się uda. Z kolei rekrutacja do przedszkola niepublicznego ogranicza formalności do minimum – sprowadzają się one do rozmowy z rodzicami, zajęć adaptacyjnych oraz wypełnienia karty zgłoszenia i wniesienia stosownych opłat.

Nowym przedszkolakom Przedszkole Motylek 3 oferuje zajęcia adaptacyjne, które są prowadzone w normalnej grupie zajęciowej. Dziecko ma wyjątkową szansę zapoznania z codziennym życiem w przedszkolu, nawiązania pierwszych przyjaźni oraz relacji z nauczycielem.
Dodatkowo na zajęcia dzieci są zapraszane z rodzicem, co pozwala zmniejszyć stres i oswoić się z nową sytuacją.

Pójście dziecka do przedszkola to początek kolejnego etapu w jego życiu. Często wiąże się on ze stresem zarówno dla rodziców, jak i ich pociechy. To oczywiście zrozumiałe, warto jednak pamiętać, że stres oraz rozłąkę dziecka z rodzicami można zmniejszyć przez rozsądne przygotowania, a także stopniową adaptację dziecka do pobytu w nowym miejscu.