Moje dziecko nie chce jeść. Jak je do tego zachęcić

Zaburzenia odżywiania u dzieci występują dużo częściej niż dotychczas sądzono. W większości nie stanowią powodu do zmartwienia, mogą przejść samoistnie. Preferencje żywieniowe dzieci zmieniają się bardzo szybko – może zdarzyć się tak, że dziecko nie chce jeść kaszki ani mleka, czyli produktów uznawanych za najzdrowsze, a wybiera inne. Istnieje wiele sposobów zachęcania dziecka do spożywania posiłków, warto także przyjrzeć się przyczynom, dla których dziecko odmawia jedzenia.

Dziecko nie chce jeść – przyczyny

Przyczyn braku apetytu u dzieci może być bardzo wiele. Niektóre są związane z preferencjami dziecka, które może unikać konkretnych produktów (na przykład niektórych warzyw), inne mogą być powiązane z problemami zdrowotnymi. Częstym wyzwaniem w układaniu diety młodego człowieka stają się alergie pokarmowe. Zdarza się tak, że 2-letnie dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka, co może prowadzić do niedoborów odżywczych. Z pewnością ważne jest obserwowanie nawyków żywieniowych dziecka oraz ustalenie przyczyny braku apetytu – wówczas można skutecznie mu pomóc.

Wybiórczość pokarmowa u dziecka

Nieco innym zjawiskiem występującym u niektórych dzieci jest wybiórczość pokarmowa. Może ona objawiać się niechęcią dziecka do próbowania nowych pokarmów, odrzucaniem jedzenia o konkretnym smaku, kolorze czy zapachu lub ograniczaniem swojej diety wyłącznie do kilku określonych produktów, najczęściej niezbyt zdrowych (takich jak słone przekąski, jedzenie wysokoprzetworzone przy unikaniu warzyw i owoców czy świeżych produktów). Wybiórczość pokarmowa może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak niedokrwistość, niedowaga, ogólne osłabienie organizmu, podatność na choroby. Zubożona dieta może także wpływać niekorzystnie na wzrost oraz rozwój dzieci, szczególnie młodszych.

Przyczyną wybiórczości pokarmowej mogą być zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z psychologiem dziecięcym lub terapeutą. Terapia jest zawsze spersonalizowana (dostosowana do potrzeb dziecka) i polega na stopniowym wprowadzaniu do diety dziecka nowych smaków, oswajaniu go z różnorodnymi zapachami, kształtami czy konsystencją pokarmów. Ponadto starsze dzieci mogą samodzielnie uczestniczyć w prostych pracach kulinarnych czy przygotowywaniu posiłków oraz odkrywać radość płynącą z jedzenia. Terapia będzie niezbędna również w przypadku stwierdzenia u dzieci zaburzeń SI (integracji sensorycznej) – wówczas leczenie wybiórczości pokarmowej jest jednym z etapów szerszego procesu terapeutycznego.

Brak apetytu przy chorobie dziecka

Chyba każdy z nas zna uczucie braku apetytu związanego z infekcją czy stanem zapalnym. Gorączka, bolące gardło, ogólne złe samopoczucie czy mdłości sprawiają, że przełknięcie czegokolwiek staje się nie lada wyzwaniem. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli chore dziecko nie chce jeść ani pić przez dłuższy czas, może dojść do odwodnienia, a w konsekwencji pogorszenia stanu zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że właściwa dieta przyspiesza rekonwalescencję oraz ułatwia szybszy powrót do zdrowia – posiłki powinny zawierać przede wszystkim białko, witaminy oraz składniki mineralne. W przypadku choroby warto zadbać o nawodnienie dziecka, czyli stały dostęp do płynów – nie tylko wody, ale również słabej herbaty, musów owocowych, zupek. Gdy nasze dziecko cierpi z powodu bólu brzucha czy kolki, egzamin zdadzą zaś herbatki ziołowe, napary z mięty albo rumianku.

Z kolei przy anginie posiłki powinny mieć płynną albo półpłynną konsystencję, mogą być podane w formie musu, w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy również o tym, żeby nie podawać dziecku z gorączką mleka ani innych produktów nabiałowych.

Brak apetytu może być objawem nie tylko chorób, ale też skutkiem ubocznym przyjmowanych lekarstw. Zwykle dziecko nie chce jeść po przyjętym antybiotyku, czasem może skarżyć się na mdłości. Dieta dziecka powinna wówczas uwzględniać przede wszystkim duże ilości wspomnianych już napojów, ale też delikatne, lekkostrawne posiłki. Nie powinny one być intensywnie przyprawione oraz zbyt gorące czy zbyt zimne. Dziecko może jeść dużo mniejsze porcje niż zazwyczaj, ale za to częściej.

W leczeniu niektórymi antybiotykami ważną rolę odgrywają również leki osłonowe oraz tak zwane wzmacniacze apetytu. Mają dobry skład oraz przyjemny smak i zapach, naturalnie poprawiają apetyt u dzieci. Przed podaniem ich dziecku warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Sprawdzone pomysły na apetyt u dziecka

Dzieci uwielbiają poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy, dlatego świetnym pomysłem na zwiększenie apetytu będzie wspólne przygotowywanie posiłków. W ten sposób dziecko może przekonać się o tym, w jaki sposób przygotowywane jest jedzenie, a przy tym uczyć się nowych rzeczy takich jak kolory, kształty, odkrywać nowe smaki oraz zapachy. Starsze dzieci można zaangażować w proste prace w kuchni, takie jak mieszanie czy wałkowanie produktów. Niektóre przepisy są na tyle łatwe, że dziecko może wykonać je samodzielnie, na przykład kolorowe sałatki owocowe. Z kolei przy innych daniach takich jak mini pizze czy kanapki pomogą dorośli. Dziecko może samo wybierać ulubione składniki, które znajdą się na pizzy czy bułce.

Bardzo ważną rolę odgrywa również estetyczne podanie posiłków – kolorowe jedzenie podane na ulubionym talerzu, na przykład z bajkowym motywem, może skutecznie zachęcić dziecko do jedzenia.

Dzieci uczęszczające do przedszkola zwykle spędzają w nim większą część dnia. Wspólne jedzenie jest więc ważnym elementem przedszkolnego życia. Placówka Motylek 3 oferuje pełne wyżywienie dzieciom zapisanym na pobyt całodzienny. Na jadłospis w przedszkolu składa się pięć posiłków. Śniadania i podwieczorki są przygotowywane na miejscu ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Obiady dostarcza profesjonalna firma cateringowa, zaś wszystkie posiłki są urozmaicone, zrównoważone oraz pozwalają zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Wszystko po to, żeby dzieci nie tylko rozwijały się zdrowo, ale także były zadowolone.

Jedzenie może być nie tylko podstawową potrzebą, ale też prawdziwą przyjemnością, dlatego już od najmłodszych lat warto zapoznawać dzieci z bogactwem smaków i zapachów potraw. Jeśli roczne dziecko nie chce jeść, warto zastanowić się nad tym, co może być przyczyną. Zmiana nawyków żywieniowych, stałe pory posiłków mogą w tym skutecznie pomóc. Z kolei w poważniejszych przypadkach, można skorzystać z pomocy specjalisty.